WTVK

Sprawdź opłaty

Wspólnoty

Opowieść o budowie osiedla

                                     Zdjęcia: Adam Stelmachowski, dzięki uprzejmości Winogradzkiej Telewizji Kablowej

19 stycznia o godzinie 18:00 odbył się wernisaż wystawy pt. „Opowieść o budowie osiedla czyli twórczość Stefanii Danieli  Cholewczyńskiej  - Derwich”. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przygotowanej przez córkę artystki – Małgorzatę Derwich, na temat najważniejszych wątków w twórczości Mamy. Stefania Daniela Cholewczyńska – Derwich była nie tylko malarką ale także wspaniałą archiwistką i kronikarką. W czasie wernisażu gościom udostępnione zostały także niektóre jej kroniki.

Zgromadzone na wystawie akwarele Stefanii Danieli - Cholewczyńskiej  - Derwich są jak pocztówki z Winograd lat siedemdziesiątych. Przedstawiają one liczne sceny z budowy osiedla Przyjaźni, takie jak transport wielkich płyt z fabryki na plac budowy czy wyburzanie starych domów – po to by w ich miejscu mogły pojawić się nowe bloki. W tle rozciągają się jeszcze pola i łąki, które rosły tu zanim zaczęło powstawać osiedle. Pani Cholewczyńska – Derwich była wnikliwą obserwatorką. Raczej nie przemykała pomiędzy blokami w pośpiechu, z pochyloną głową – ale przeciwnie zatrzymywała się niemal co krok. Jej twórczość jest świadectwem uważnego przyglądania się życiu, temu co się dookoła dzieje. Pomiędzy akwarelami przedstawiającymi liczne spojrzenia na blokowisko, znajduje się także jeden obraz, który wyróżnia się rozmiarem i techniką malowania ale przede wszystkim tematem. Jestem to jedyny na wystawie wizerunek osoby na tle bloków. Nosi on tytuł „Wyobcowanie”  i przedstawia kobietę w starszym wieku na tle blokowiska. Ta pani w latach 70-tych z rodzinnej wsi trafiła do betonowej wioski  i wyraźnie nie mogła się tu odnaleźć. Obraz ten wydaje się zaskakująco współczesny ponieważ  rodzi pytanie nie tylko o to jak czuły się pierwsze  mieszkanki  i mieszkańcy  osiedla Przyjaźni, ale także o to jak na osiedlu mogą czuć się osoby, których domy rodzinne są  gdzieś indziej - w innych miejscach albo w dawnych czasach.

Wystawa potrwa do 8 lutego

20.01. odbyły się rodzinne warsztaty z cyklu "Dzieciaki do dzieła"

"Ja nie szukam, ja znajduję" powiedział Pablo, pewien bardzo znany malarz. My znaleźliśmy ciekawy sposób na przedstawienie postaci ludzkiej podczas  rodzinnych warsztatów plastycznych zorganizowanych po raz kolejny w ODK "Słońce". Tym razem tematem zajęć był portret. Inspiracje czerpaliśmy z barwnych kolaży Picassa. Do pracy przydała się pomoc każdej pary rąk: mamy, taty oraz babci.

Następne spotkanie 14 kwietnia. Zapraszamy.

   

Konkurs pt. "Szopka Bożonarodzeniowa" rozstrzygnięty.

W ODK „Słońce” zagościły niezwykłe dzieła,

wykonane przez dzieci ze świetlic szkół podstawowych z Winograd

w ramach konkursu plastycznego

pt. „Szopka Bożonarodzeniowa”.

Autorami nagrodzonych prac byli uczniowie ze szkół:

Szkoły Podstawowej Nr 12 z Zespołu Szkół Nr 7, Os. Zwycięstwa 101,

 uczennice: Maja Marcinowicz, Gaja Białosiewicz, Daria Zielonka,

Bożena Maj i Beata Dębicka.

Opieka i koordynacja: panie Katarzyna Bereś i Dominika Adamska,


oraz uczniowie ze Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 29

z Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi Nr 1 , Os. Pod Lipami 106:

 Nicola Przydanek, Oliwia Samson, Aleksandra Kowalewska,

Maria Zajączkowska, Patrycja Bitner, Bartek Konewka.

Opieka i koordynacja: pani Dorota Rychlewicz.

 

Uczniom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie

oraz gratulujemy doskonałych pomysłów.

Do publikacji wykorzystaliśmy zdjęcia TVK Winogrady.PSM Winogrady, os.Przyjaźni pawilon 125B, 61-686 Poznan, tel. 61 630-32-00, 61 630-32-01, e-mail: office@psmwinogrady.pl
Wykonanie: Sp. z o.o.